Pozor, padá omietka!!!

Autor: Tomáš Ďuriš | 7.9.2018 o 1:24 | (upravené 7.9.2018 o 16:53) Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1511x

Určite poznáte ten pocit, kráčate mestom popri starých budovách, keď tu zrazu značka "Pozor, padá omietka!" Táto značka nám má dať jasné najavo, aby sme prehodnotili našu cestu a rátali s tým, že na nás možno táto omietka spadne.

V Bratislave je takýchto miest mnoho. Niektoré značky sú tam krátku dobu, niektoré sú však na mieste už roky, ostávajú tam spolu so starou opadanou omietkou a s nezáujmom kompetentných. Týmto blogom by som však chcel upozorniť hlavne na dve konkrétne miesta, ktoré sú na pomerne frekventovaných trasách, kde prechádza aj mnoho turistov.  Jedným takým miestom je ulica Svoradova, jedná sa o budovu internátu, ktorý je zároveň aj hotelom či hostelom.  

 Majiteľom tejto budovy je Rímsko-katolícka Cirkev na Slovensku, ktorá tento problém dlhodobo nerieši. Akákoľvek vonkajšia úprava sa  schvaľuje veľmi komplikovane (obchodu z druhej strany budovy trvalo skoro pol roka, kým získal povolenie na vývod klimatizácie), zrejme pre komplexnú štruktúru cirkvi, avšak do týchto kruhov nevidím. Druhým  miestom je Miestny úrad mestskej časti Bratislava - Staré mesto na Vajanského nábreží číslo 3.

Nápis "Pozor, padá omietka" je paradoxne priamo pred budovou, kde sídli starosta a mestské zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava -Staré mesto, teda ľudia, ktorí by mali byť za takéto veci zodpovedný. Ako potom môže niekto veriť, že tento úrad naozaj niečo zlepší, keď si nedokáže opraviť ani vlastnú budovu?

Viacerí z Vás si teraz hovoria, že padajúca omietka predsa nie je veľkým problémom a na 99% sa nič zlé nestane, nikto sa nezraní a nikto ani nezomrie. Tento problém som vnímal podobne, až kým som nebol na zastávke lafranconi svedkom pádu veľkej  časti omietky z balkóna, ktorý sa týči priamo nad zástavkou. Približne meter a pol od miesta, kde betón padol, stála matka a jej dve malé deti.  Pod tým balkónom som stával aj sám, cez horúce leto tam stojí mnoho ľudí, pretože je tam tieň.

V ten moment som si uvedomil reálne nebezpečenstvo, ktoré nám z podobných miest hrozí. Problém však na spomenutých miestach pretrváva veľmi dlho, okolo všetkých spomenutých  miest prechádzam veľmi často už 5 rokov a strhaná omietka je stále rovnaká.  Môžeme polemizovať o tom, prečo sa to doteraz nevyriešilo, niektorí hovoria o komplikovaných a zmiešaných právomociach a dlho trvajúcom procese rozhodovania kompetentných úradov,  môj osobný názor je, že ak chce byť politik opätovne zvolený, je lepšie sústrediť sa na veľké projekty, ktoré sú na očiach, to je lepšia kampaň.  

No a čo som vlastne týmto blogom chcel povedať? Asi len vyzvať budúcich komunálnych politikov, aby sa nebáli a nemali rešpekt pred zaužívanými zvyklosťami a začali veci reálne riešiť, keďže toto je len jeden zo stoviek a možno tisícov problémov, ktorým každé mesto alebo obec na Slovensku čelí.

P.S.

Keď už hovoríme o nebezpečenstve starých budov, môžeme sa pozrieť aj na internáty v mlynskej doline, ktoré vláda sľubovala opraviť už veľmi dávno....ale to už je iný príbeh.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?